Top of the Top Sopot festiwal to transmitowana na antenie TVN największa polska muzyczna impreza telewizyjna. Odbywa się w operze leśnej w Sopocie, choć wcześniej stacjonował również w Stoczni Gdańskiej.

Pierwsza edycja odbyła się w 1961 roku. W ostatnich latach odbywa się w sierpniu i trwa 4 dni, z czego jeden jest poświęcony na wieczorek kabaretowy na antenie.

Podstawowe informacje na temat Top of the Top Sopot festival

Ceny biletów zaczynają się od 115 złotych, na scenie odbywają się konkursy z nagrodami dla najlepszych wykonawców w różnych kategoriach. W historii festiwalu zapisały się 3 konkursy międzynarodowe: Konkurs o Grand Prix, konkurs wytwórni fonograficznych o Grand Prix du Disque i nie mogło zabraknąć również Konkursu Piosenki Polskiej, który miał na celu szersze promowanie muzyki naszego kraju.

Ciekawą kontrowersyjną sytuacją, która miała miejsce w Operze Leśnej w Sopocie było wykonanie prze zespół Boney M. utworu Rasputin, uznawany za przeczący sojuszowi z ZSRR. Ostatecznie fragment programu z tą piosenką został wycięty, a pozostała jego część ukazała się z jednodniowym opóźnieniem na antenie.

Festiwal w Sopocie – kogo możemy spodziewać się na scenie?

Zobaczymy największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej, ale i zagranicznych wykonawców. W poprzednich edycjach pojawiały się takie zespoły jak Kayah, Lady Pank, Wilki, LemON, Krzysztof Cugowski, Kuba Badach, Kwiat Jabłoni, Fisz Emade Tworzywo, Patrycja Markowska czy Smolasty.

Konferansjerkami imprezy były najpierw Irena Dziedzic i Zofia Słaboszewska, później pojawiła się w tej roli również aktorka Elżbieta Czyżewska. Aktualnie program prowadzi znany z innych realizacji na antenie TVN (np. Mam Talent) Marcin Prokop.

O innych atrakcjach Sopotu poczytasz w portalu https://www.naszsopot.pl/.